Woda w życiu człowieka – plansza ekologiczna

 

24.Woda_RPS

 

Wody na kuli ziemskiej mamy pod dostatkiem…. tyle, że słonej. Z hydrologicznego punktu widzenia Polska ma gorsze relacje wodne,  aniżeli –  wydaje się  spalony wiecznym słońcem –  Egipt !

Na świecie, jest   coraz trudniej o dostęp do wody czystej, słodkiej pitnej.

W Polsce póki co   mamy problem z wodą jeśli jest jakaś chwilowa awaria sieci,   albo w wyniku dłuższej suszy zarządzeniem miejscowych władz,   jesteśmy proszeni o podlewanie ogródków poza szczytem poboru wody…

Syty głodnego oczywiście nie pojmie.

Powinniśmy  w młodym pokoleniu zaszczepić świadomość, że woda się „nie należy”, że nie mamy  jej tyle ile chcemy, że widok stosów zgrzewek w marketach może się okazać  złudny i uspokajający…  Podlewamy ogródki wodą, która w innym miejscu świata jest darem  na wagę ludzkiego życia….

Jakże boleśnie o tym fakcie zaczynają  się przekonywać  mieszkańcy bogatej Kaliforni . Stan w którym mieszka prawie tyle samo ludzi co w Polsce a którego gospodarka notowana  jest na 8 miejscu w świecie od 2012 roku przeżywa największą od 1200 lat  suszę i coraz poważniej myśli się tam o racjonowaniu wody. Milionerzy, których na kilometr kwadratowy jest tam akurat  najwięcej na świecie,  dadzą radę a miliony zwykłych obywateli…?

Jeśli  nie zaczniemy racjonalnie gospodarować  światową wodą, nie nauczymy się jej np.  odsalać, będziemy zanieczyszczać  czysta wodę pitną i używać jej bez umiaru w rolnictwie i przemyśle  – w II połowie XXI wieku  możemy stanąć  jako ludzkość  w obliczu wojen o dostęp do słodkiej wody.

W szkołach funkcjonują plansze ilustrujące osobno  obieg wody w przyrodzie,  podział wód, czy odrębnie poszczególne zagadnienia ekologiczne. … brakowało  planszy, która  ukazałaby problematykę wody właśnie w tak  szerokim  aspekcie:  od obiegu wody w przyrodzie i systematyki  wód poczynając poprzez ukazanie jak małe są światowe zasoby wody słodkiej, kto jej zużywa najwięcej i  zanieczyszcza;   do finalnych wniosków co zrobić abyśmy mogli powstrzymać  niekorzystną tendencję  zmniejszania się światowych zasobów czystej słodkiej wody.

Kto wie może kiedyś  z ucznia, który będzie się uczył o obiegu wody w przyrodzie w aspekcie kurczenia się jej zapasów, wyrośnie odkrywca  sposobu  swojego rodzaju recyclingu wody… dzięki któremu każdy z nas  będzie mógł sobie wyprodukować  wodę dla swoich potrzeb samodzielnie….? 

Szczegółowy opis merytoryczny planszy znajdziesz pod linkiem:

http://pomocedydaktyczne.info/index.php?main_page=product_info&cPath=39_82_83&products_id=8794

Ps. W dniu 5 czerwca obchodzimy  Światowy Dzień Ochrony Środowiska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *